Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Obecní knihovna

Obecní knihovna

Vítáme Vás na webových stránkách Obecní knihovny Záblatí
Knihovna je umístěna v budově Obecního úřadu - první patro.

Půjčovní doba: středa 16:00 - 18:00

Knihovní řád:

 1. Uživatelem knihovny se může stát každý zájemce po vyplnění přihlášky. Děti do 15 let se mohou stát čtenáři pouze na základě písemného souhlasu zákonného zástupce.
 2. Po vyplnění registračního dotazníku můžete využívat těchto služeb zdarma:
  1. absenční půjčování knih, časopisů
  2. prezenční půjčování vybraných titulů knih
  3. Internet veřejný internet
  4. zámluvní služba
  5. informační služba
 3. Výpůjční lhůta je pro všechny knihovní jednotky 2 měsíce.
 4. Využívání Internetu - zdarma

Slovo úvodem:

Za starých časů bývala knihovna v každé naší osadě. Po roce 1949 zůstala jen jedna na OÚ. Několikrát se stěhovala z místa na místo, až její činnost byla pro nezájem ukončena.

Na podzim 2002 se knihovna po letech znovu otevřela a nyní má sídlo na obecním úřadě. Knihovnicí je paní Emilie Vopeláková ze Záblatí. Knihovnu navštěvuje 53 čtenářů. Během roku zde proběhnou různé akce. Mladší čtenáři si zde rádi nakreslí nějaký ten obrázek nebo vyrobí dekorativní výrobek, kterým vyzdobí naší knihovnu.

Březen

knihovna knihovna knihovna knihovna

Za starých časů bývala knihovna v každé naší osadě. Po roce 1949 zůstala jen jedna na OÚ. Několikrát se stěhovala z místa na místo, až její činnost byla pro nezájem ukončena.

Na podzim 2002 se knihovna po letech znovu otevřela a nyní má sídlo na obecním úřadě. Knihovnicí je paní Emilie Vopeláková ze Záblatí. Knihovnu navštěvuje 53 čtenářů. Během roku zde proběhnou různé akce. Mladší čtenáři si zde rádi nakreslí nějaký ten obrázek nebo vyrobí dekorativní výrobek, kterým vyzdobí naší knihovnu.

Duben

Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve, je spojený s památkou umučení a vzkříšení Krista. Velikonoce se však slavily ještě v době předkřesťanské. V knihovně si malí i velcí čtenáři nakreslili kraslice, kterými jsme ozdobili krásnou břízku. Vyprávěli jsme si také o velikonočních zvycích, které tyto svátky provázejí. Velikonoce jsou hlavně svátkem jara.

Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný.
Nedáte -li malovaný, dejte aspoň bílý,
slepička Vám snese jiný.

knihovna knihovna knihovna knihovna

Květen

Udělejte si doma jarní výzdobu a nechte do bytu vletět několik ptáčků, jako to udělali naši malí čtenáři, kteří celé dnešní odpoledne věnovali výzdobě naší knihovny. Dnes pracovaly i naše nejmladší "čtenářky" - dvouletá Štěpánka Binderová a čtyřletá Kamilka Korytarová, ale zapojili se i ostatní navštěvníci knihovny.

Co na tom, že jsou papíroví, určitě udělají radost všem příchozím návštěvníkům.

knihovna knihovna knihovna knihovna

Červen

Pozvánka:

V sobotu 6. června dopoledne zavítá do naší obce pražská spisovatelka Petra Braunová. Záblatí bude jednou ze zastávek při šňůře besed po knihovnách našeho regionu. Tentokrát přijede v doprovodu s automobilovými a motocyklovými veterány. Pozor - přiveze s sebou ještě jedno velké překvápkóóó !!! Obecní úřad ve spolupráci s naší knihovnou zve všechny milovníky četby a starých automobilových veteránů na toto setkání. Ale i my máme připravené malé překvapení pro všechny účastníky této zajímavé akce. Při této příležitosti proběhne autogramiáda knih, které tato spisovatelka napsala. Tento týden jsou v prodeji na OÚ.

Všichni jste srdečně zváni !

knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna

Sobotní odpoledne v Záblatí proběhlo v duchu veselé nálady větší části obyvatelstva. Přijela nejen mladá sympatická spisovatelka Petra Braunová v doprovodu kolony automobilových a motocyklových veteránů, ale přivezla s sebou známou herečku Dagmar Bláhovou. Po malém pohoštění všech zúčastněných a za doprovodu místních muzikantů a autogramiády, celá skupina pokračovala do dalších přilehlých obcí. Tato akce byla opravdu zdařilá a každý, kdo se přišel podívat, určitě nelitoval.

Září

Vážení čtenáři i ostatní příznivci web. stránek naší knihovny,

vítáme vás po krátké odmlce, kdy jsme měli zavřeno a všichni jsme si užívali krásných dnů letošního léta.

Udělalo nám radost, že jsme se opět sešli a naplánovali další akce a činnosti, které se v knihovně v následujících měsících uskuteční.

Výrobky, které zde vyrobíme, těmi si jako vždy vyzdobíme nejen knihovnu, ale i prostor při vstupu do ní.

Dny se krátí. Ale příležitostí, jak si je rozzářit a zpříjemnit něčím, na čem by oko s radostí spočinulo, zatím tak dramaticky neubývá. Stačí mít jen trochu fantazie a tu my máme.

To tedy znamená, že i nadále v měsíci září budeme každou středu pracovat s přírodními materiály (kaštany, šípky, jeřabiny, kukuřice, žaludy a další). Veškeré pomůcky budou vždy připravené, ale návštěvníci si mohou donést i své plody podzimu, se kterými by chtěli pracovat.

Každý návštěvník je u nás vítán. Rádi přijmeme i Vaše, jistě skvělé, nápady.

knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna

Říjen

Zdravíme po delší odmlce všechny příznivce, kteří navštěvují stránky naší obecní knihovny.

Ne že bychom nepracovali, ale tuto stagnaci nazvěme třeba „technické důvody.“

Ve středu 27. října se po výpůjční době knih stala naše knihovna na několik hodin tvořivou dílnou. Připomenuli jsme si rovněž svátek Památka zesnulých. Na tento den jsme vyráběli věnce a ozdobné větévky, které si všichni odnesli ke svým blízkým zemřelým.

 

knihovna knihovna knihovna knihovna

Listopad

Na začátku listopadu jsme v knihovně nacvičovali s dětmi, které ji pravidelně navštěvují, pásmo básniček, písniček a tanečků na „podzimní setkání seniorů“, které se konalo 13. listopadu v kulturním domě. Sešlo se 51 důchodců. K tanci jim zahrála Záblatská kapela. Účinkující sklidili svým programem veliký úspěch a naši senioři měli ten den jistě krásné „pohlazení po duši.“

knihovna knihovna knihovna knihovna

Ve středu 24. 11. jsme na OÚ zdobili vánoční stromeček přírodními ozdobami. Použili se šišky, jeřabiny navlečené na šňůrkách jako vánoční řetěz, ozdoby ze stébel obilin a další. Vánoční stromek dělá radost nejen návštěvníkům naší knihovny, ale i občanům, kteří navštíví kancelář OÚ či obecních lesů. Nezapomněli jsme vystavit ani Betlém vyrobený dětmi.

Prosinec

knihovna

Na 1. adventní neděli jsme se všichni opravdu těšili, protože tomu vždy předchází příprava na Vánoce a atmosféra je vždy úžasná. Sešli jsme se na výrobu adventních věnců, které se všem zúčastněným velmi zdařily, a jistě za ně byli doma pochváleni.

knihovna

knihovna

Na 2. adventní neděli 5. prosince připravila obecní knihovna „Mikulášskou besídku“ která se také konala v našem kulturním zařízení. Sešlo se 34 dětí a asi 70 dospělých. Děti si zahrály několik her a soutěží, které byly doprovázeny hudbou, a také přišel Mikuláš s andělem a děti dostaly bohatou nadílku. Čerti se nedostavili, protože v Záblatí jsou samé hodné děti. Též skvělá atmosféra a milý zážitek.

knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna

Ve středu 8. 12. před 3. adventní nedělí si zpestříme výrobou sněhových vloček, řetězů z barevného papíru a hlavně vyprávěním o vánocích a také o jmelí.

Všichni vědí, že jmelí přivolává štěstí. Vedle stromečku, dárků a květin bychom si bez jmelí, jež podle tradice přináší štěstí, jen stěží dovedli představit vánoční pohodu našich domovů. Plody jmelí barvou i leskem připomínají perly. Není tedy náhoda, že se jmelím se snoubí i vánoční tradice. Štěstí prý přináší lidem, kteří pod zavěšenými větvičkami o Štědrém večeru pronášejí slova lásky.

 

knihovna

Před 4. adventní nedělí budeme náš volný čas věnovat jen vyprávěním o vánocích, pít teplý čaj a ochutnávat vánoční cukroví při zpěvu vánočních koled.

Vánoce – to je čas poezie, vzpomínek na dětství a zážitků, které si pamatujeme celý život. Štědrý den prožívají děti v nedočkavé trpělivosti a radostném očekávání až nastane ta vytoužená chvíle, kdy zvoneček zacinká, a dveře se otevřou…

Naše knihovna přeje Všem šťastné a veselé svátky vánoční, ale ze všeho nejvíce zdraví.

„Být šťastný, neznamená dělat si, co chceme“

Ani v naší knihovně si nemůžeme dělat, co chceme, ale děláme všechno proto, abychom všichni byli šťastní.

Po letních prázdninách, kdy si děti odpočinuly od školních povinností a načerpaly nové síly, začaly nový školní rok s elánem.

Prvních 14 dní se při návštěvě knihovny kromě výpůjčky knih mluvilo hlavně o tom, jak děti prožívaly zasloužené prázdniny, kdo kde byl, co se komu přihodilo a s jakým nadšením nastoupily do školy. Také jsme všichni začali plánovat další akce, které v knihovně „podnikneme“.

ZÁŘÍ

Patří ke kresbě mandal. Co to je mandala, zná snad již každý.

Mandala je prý grafickým znázorněním dokonalé harmonie. Má vyjadřovat téměř božský bezchybný soulad, vnesený do okolního chaosu. Její krása umí vytvořit zvláštní, těžko popsatelný pocit. O pozitivních vlastnostech posvátných obrazců známých jako mandaly se tradují doslova legendy! Skutečně mohou zvyšovat naši koncentraci, zmírňovat únavu, nebo dokonce léčit nemoci? Ať je to jakkoliv, děti tyto mandaly kreslily s radostí a každá mandala byla krásná a hlavně originál. Jejich výstava v knihovně potěšila i ostatní návštěvníky.

knihovna knihovna knihovna

knihovna knihovna knihovna

ŘÍJEN

Patří tradičně k výzdobě našich prostor přírodninami.

Letošní podzim dává za pravdu těm, kteří považují toto roční období za nejkrásnější. Takovou škálu barev umí vykouzlit jenom příroda, my jsme si kousek z ní přinesli nejen domů, ale i do knihovny. Zdobit dveře bytu, domu nebo branku zahrádky vždy patřilo jen k vánoční náladě. V poslední době se ale aranžují pozdravy na dveře a okna po celý rok. V souladu s časem. A my přece nemůžeme „zůstat pozadu.“ Podzimní věnce na dveřích, korále z jeřabin, koláže z barevného papíru a dalších přírodnin udělají jistě radost každému návštěvníkovi OÚ i knihovny.

knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna knihovna

LISTOPAD

V listopadu si okna zdobíme barevnými skly, která si děti sami malují. Skla si vymalovat může samozřejmě každý čtenář či návštěvník naší knihovny a tím „pohladit po duši“ nejen sebe, ale i ostatní spoluobčany, kteří navštíví budovu našeho úřadu. Jen co si namalujeme skla, už se můžeme všichni těšit na adventní věnce.

knihovna knihovna knihovna knihovna

TĚŠÍME SE NA VÁS!

knihovna

A nezapomeňte, že i v dnešní uspěchané době stále platí citát J. Ruskina:

Knihy jsou lidem tím, čím jsou perutě ptákům